VRF-Systémy pro moderní a komplexní architekturu

City Multi Série je ideální pro velké a náročné budovy, které vyžadují individuální přístup k řešení úpravy vnitřního prostředí. Široký sortiment vnitřních jednotek a velký rozsah výkonů venkovních jednotek zajišťuje maximální flexibilitu při projektování a dimenzování. Tyto nadčasové VRF-Systémy vykazují špičkovou energetickou účinnost a velmi vysokou provozní spolehlivost. Starají se o zajištění optimálního vnitřního komfortu v administrativních budovách, nákupních centrech, hotelích, v nemocnicích a jiných veřejných budovách.

Varianty systému

 • Velké rozmezí výkonů venkovních jednotek: 11,2/12,5kW až 140,0/156,5 kW pro provoz chlazení/topení.
 • Y-Série pro chlazení nebo vytápění. Možnost připojení až 50 vnitřních jednotek k jedinému chladicímu okruhu.
 • R2-Série pro chlazení nebo vytápění s dvoutrubkovým systémem vedení chladiva umožňující současně provoz chlazení i topení. Tento systém je celosvětově jedinečný. Na rozdíl od třítrubkového vedení, který je obvyklý v tomto oboru, odpadá s Mitsubishi Electric R2-systémem potřeba třetího potrubního vedení. Zjednoduší se montáž a značně se sníží investiční náklady.
 • Y- a R2-Série také v provedení s vodním výměníkem tepla a jako High COP.
 • PFD-Série pro spolehlivé klimatizování technických místností a místností s výpočetní technikou.
 • Regulace vnitřních jednotek prostřednictvím jednotlivých (kabelových nebo infračervených) dálkových ovládání, skupinového, systémového a centrálního.

Výhody systému

 • Díky inverterové technologii je nízký náběhový proud.
 • Unikátní technologie DC kompresoru.
 • Díky systému zpětného získávání tepla (R2-Série) se ušetří až 50% energie. Při současném provozu je teplo získané při chlazení přímo využito k vytápění.
 • Speciální konstrukce tepelného výměníku venkovní jednotky a ventilátoru řízeného systémem inverter garantuje nejlepší naměřené hladiny akustického tlaku u venkovních jednotek (44 dB (A) ve vzdálenosti 1 m, měřené za nočního provozu, pro jednotku se jmenovitým výkonem 28 kW).
 • Tepelné výměníky všech venkovních jednotek disponují povrchovou úpravou Blue Fin, která jim zaručuje ochranu před možným poškozením v důsledku agresivních složek obsažených ve vzduchu. Díky speciální technologii lisování jsou lamely zcela hladké a výborně odpuzují nečistoty.
 • Systémy City Multi lze použít i ve velmi chladných oblastech, díky jejich standardní možnosti vytápění při venkovních teplotách v rozsahu +15,5 °C až -20 °C.
 • Vnitřní jednotky PEFY-P a PFFY-P umožňují mimo jiné vychlazení vnitřního prostoru na obzvláště nízké teploty. Místnosti lze vychladit až na teplotu 14 °C.

Automatické sledování naplnění chladivem

Venkovní jednotky City Multi YHM-Série disponují funkcí automatického sledování naplnění chladivem, která může být při údržbě jednoduše spuštěna stisknutím tlačítka. Rychle tak zkontrolujete těsnost celého systému. Přezkoušení stavu naplnění je dokončeno během 60 minut.

200% výkon vnitřních jednotek

Standardně nesmí být celkový výkon připojených vnitřních jednotek vyšší než 130% výkonu vnější jednotky. Na poptání je možné se zvláštním softwarem zvýšení připojovacího výkonu – optimální pro řešení na míru.

 • 200% u zařízení skládajících se z jednoho modulu.
 • 160% u zařízení skládajících se ze dvou modulů.

Distribuce vzduchu s Coanda efektem

4cestné a 2cestné kazetové jednotky disponují vzduchovou vyústí s tzv. Coanda efektem. Proud vzduchu je veden podél stropu a stará se tím o příjemné klima s minimálním pocitem průvanu.

Flexibilní projektování a instalace

 • Dostatečná délka vedení, pouze dvoutrubkový rozvod chladiva (R2-Série) a velmi kompaktní venkovní jednotky zjednodušují projektování a následnou montáž.
 • Venkovní jednotky do 50 kW mají uvnitř implementováno připojovací potrubí, takže při kompletaci není nutný zásah do okolního prostoru ze strany budovy.
 • Úspora materiálových nákladů díky použití výhodnějšího připojovacího standardního T-prvku – místo drahého speciálního rozvaděče – nejsou nutné ani u R2 serie díky BC controleru.
 • Dostatečná délka potrubního vedení až do 1.000 m dovoluje vysokou flexibilitu při projektování systému v rozlehlých budovách.

Nové vodní systémy pro City Multi VRF

S novými vodními jednotkami pro přípravu chladné, teplé a teplé užitkové vody nasazuje Mitsubishi Electric nový standard pro VRF systémy. Jednotky jsou kompatibilní se sérií City Multi a jsou speciálně vyvinuty pro kompletní řešení moderních budov.

V dnešní době jsou trendem kompletní řešení budov a Mitsubishi Electric opět dokázalo rychle zareagovat na potřeby trhu: Jako první na trhu nabízí Mitsubishi Electric navzájem kompatibilní systémy pro přípravu teplé resp. chladné vody od 5 °C do 45 °C a přípravu teplé užitkové vody s teplotou až 70 °C. S těmito novými vodními jednotkami rozšiřuje Mitsubishi Electric oblasti použití série City Multi a nasazuje tak novou laťku konkurenci pro použití VRF – systémů.

Kompatibilní se všemi díly série City Multi

Vodní jednotky mohou být provozovány společně se standardními vnitřními jednotkami v City Multi VRF systémech. Při napojení vzduchových systémů přes patřičné příslušenství mohou systémy City Multi připravovat teplou resp. studenou vodu pro libovolná technická zařízení budov.